Rabac – organizacja wyjazdu – transport, nocleg i inne koszty
Chorwacja Podróże po Europie Uncategorized

Rabac – organizacja wyjazdu – transport, nocleg i inne koszty

Kiedy siadam do tego wpisu, słyszę jak duże krople stukają o okno. Brakowało nam letniego deszczu przy upałach ponad 32 stopnie Celsjusza, które utrzymywały się niemal przez cały tydzień. W jeden wieczor odwiedziła nas ulewa i było to cudowne orzeźwienie dla naszych wysuszonych na skwarki organizmów. Ale nie ma co narzekać – wakacje w Chorwacji to calkowita gwarancja pogody!

Nasz wyjazd był tym razem bardziej ograniczony, ponieważ jechaliśmy w 14-osobowej grupie, stąd też nastawieni byliśmy głównie na Rabac i tutejsze plażowanie. Po raz pierwszy od tak dawna, planowaliśmy naprawdę odpocząć i musimy przyznać, że nam się udało.

Do Chorwacji jechaliśmy autem. Podróż do Istrii zajęła nam ok. 19h z uwagi na korki już w docelowym kraju. Powrotna trasa trwała mniej więcej 14h. Na granicy węgiersko-chorwackiej od kwietnia tego roku wzmożona została kontrola, przez co w każdym samochodzie sprawdzane są dowody osobiste lub paszporty, a w razie jakikolwiek wątpliwości, straż graniczna prosi auto o zjechanie na bok w celu bardziej dokładnej kontroli.

Wybierajć ten rodzaj transportu pamiętajcie, że prócz paliwa, musicie zapłacić również za winiety. Jest to obowiązkowa opłata za przejazd krajowymi drogami i autostradami w krajach, które nie mają specjalnie przeznaczonych do tego bramek (jak np. Polska, Włochy czy Chorwacja). Nasza trasa przebiegała przez Czechy, Słowację i Węgry, gdzie obowiązują winiety.

Koszt paliwa i winiet w dwie strony: ok. 1200zł. (dzielone na 4 osoby)

Walutą obowiązującą w Chorwacji są kuny. Można jednak płacić także w euro. UWAGA – niemal wszędzie NIE MOŻNA dokonywać płatności kartą. To strasznie niewygodne, ale podobno Chorwaci lubią oszukiwać w kwestii podatków, dlatego przyjmują głównie gotówkę. Na miejscu znajdziecie liczne bankomaty – pamiętajcie jednak o prowizjach. Korzystając z karty Revolut, możecie bez prowizji wypłacić gotówkę z bankomatu do kwoty 800zł na miesiąc. Nie dotyczy to jednak bankomatów EuroNet, które za każdym razem pobierają prowizję!

Nocleg

Ponieważ jechaliśmy w 14 osób, nasz wyjazd logistycznie był dość skomplikowany. Udało nam się jednak znaleźć 3 apartamenty, stosunkowo blisko siebie. My, za 5 osobowy, zapłaciliśmy ok. 550zł na osobę, za 7 dni. Korzystaliśmy z portalu Casamundo, gdzie możecie wynając domy na w całej Europie.

A widok z okna mieliśmy taki… <3

Na miejscu

Ponieważ jechaliśmy autem, plan był taki aby wydać jak najmniej. W związku z tym mieliśmy przygotowane kilka słoików spaghetti, które spokojnie starczyło na kilka obiadów. W restauracji jedliśmy raz, wydając mniej więcej 150zł na dwie osoby. Jeśli macie możliwość pojechania autem, zaopatrzenie się we własne jedzenie bardzo zmniejszy koszty, ponieważ na miejscu niektóre ceny powalają.

Mieliśmy ze sobą ok. 400zł wymienionych na kuny.

Łączne koszty

Za cały wyjazd zapłaciliśmy: 1250zł ZA OSOBĘ

Czy było warto? TAK! Lubimy podróżować samolotem dla własnej wygody, ale ten wyjazd od początku nastawiony był na klasyczny relax – plażing, smażing i inne. Mając na miejscu samochód, mogliśmy władować w niego tyle rzeczy, ile potrzebowaliśmy. Zawsze kiedy chcieliśmy wybrać się na zakupy, można było wsiąść w auto.

Jeśli jesteście ciekawi, co w w Rabacu urzekło nas najbardziej, wyczekujcie kolejnego wpisu! 🙂

You Might Also Like

Brak komentarzy

Dodaj komentarz