Palcem po mapie | 3 miejsca na świecie, które trzeba odwiedzić w listopadzie
Lifestyle Wskazówki

Palcem po mapie | 3 miejsca na świecie, które trzeba odwiedzić w listopadzie

Zaczynamy nowy cykl wpisów, w których będziemy opowiadać o miejscach niezwykłych na konkretny dzień danego miesiąca. Świat pełen jest niespodzianek, absolutnie nietuzinkowych wydarzeń związanych z kulturą, religią i naturą, o których nie mamy pojęcia. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że kilkanaście kilometrów od nas, ludzie świętują coś absolutnie wyjątkowego! Gotowi?

Powyższe zdjęcie: Photo by Ross Parmly on Unsplash

Noc Ognisk w Anglii – 5 listopada

Gdzie: Lewes, East Sussex, Wielka Brytania

Kiedy w 1605 roku pewna grupa niezadowolonych z ostrej polityki protestantyzmu w Anglii tubylców postanowiła dokonać zamachu i podłożyć bombę pod Parlament Zjednoczonego Królestwa, wydarzenie to przeszło do historii jako tzw. spisek prochowy. Do zamachu nie doszło – na szczęście został w porę udaremniony, a grupa o nazwie Guy Fawkes pojmana.

5 listopada w tym miejscu mieszkańcy piją grzane wino i odpalają fajerwerki. Drugim powodem do świętowania jest wydarzenie z 1555 roku, kiedy to ówczesna królowa Maria I, wydała rozkaz spalenia na stosie 17 protestanckich rebeliantów. Aby uczcić ich pamięć, pali się tutaj kukłę papieża.

Założone zostały tutaj specjalne grupy stowarzyszeniowe o nazwie Bonfire Society, które zawsze tego dnia idą przez miasto w pochodzie, ubrani w średniowieczne stroje, a na ich ramionach oparte są płonące krzyże, które w końcu lądują w rzece. Za nimi do wody zrzucane są również beczki z trunkami.

Więcej na temat tego wydarzenia przeczytacie na stronie www.visitengland.pl.

Wyraź swoją miłość do łazienki podczas Światowego Dnia Toalet w Indiach – 19 listopada

Gdzie: Nowe Dehli, Indie

To nie jest żenujący żart prowadzącego, a poważne wydarzenie, które w Indiach jest bardzo mocno celebrowane. Powstała nawet specjalna Światowa Organizacja Toaletowa, której głównym zadaniem jest walka o poprawę warunków sanitarnych, które w Indiach są na skandalicznie niskim poziomie.

W Nowym Dehli powstało nawet Międzynarodowe Muzeum Toalet Sulabh, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć całkiem pokaźną kolekcję nocników, muszli klozetowych, bidetów i urządzeń, których pochodzenie datowane jest nawet na 2500 rok p.n.e.

Więcej na ten temat przeczytacie na stronach www.worldtoilet.org oraz www.sulbhtoiletmuseum.org.

Obejrzyj bezgłośne błyskawice w Wenezueli – 24 listopada

Gdzie: Rzeka Catatumbo, jezioro Maracaibo

To absolutnie niezwykłe miejsce, którego fenomenu nie są w stanie wyjaśnić nawet najwięksi naukowcy. W miejscu, gdzie rzeka Catatumbo uchodzi do Jeziora Maracaibo w Wenezueli, pod koniec listopada można oglądać bezgłośną burzę elektryczną.

Przyjęto teorię, że zjawisko powstaje w wyniku zetknięcia się ze sobą zimnych wiatrów ze szczytów Andów oraz wilgotnego powietrza znad samego jeziora. Cząsteczki wówczas jonizują się i wytwarzają błyskawice.

Fenomen ten nazwano Latarnią Maracaibo, ponieważ błyskawice potrafią rozświetlić niebo do tego stopnia, że w tym obszarze noc wydaje się absolutnie jasna.

Niestety, zjawisko okazuje się być także największym generatorem gazu ozonowego na świecie. Niebo najpiękniej rozbłyska w okresie od września do końca listopada. W momencie kulminacyjnym, na niebie w ciągu minuty może pojawić się od 150 do 200 błysków na minutę!

Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie www.venezuelaturismo.gob.ve.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Dodaj komentarz