Miasteczka z Instagrama – Cinque Terre
Podróże po Europie Włochy Wskazówki

Miasteczka z Instagrama – Cinque Terre

Włochy, gdzie by się nie pojechało to region tak malowniczy, że nawet obdrapany dom stanowi idealne tło do zdjęć. Jednak miejsce do którego się wybraliśmy to istny raj dla miłośników jednej z najpopularniejszych aplikacji social-mediowej na świecie. Jesteśmy w stanie założyć się o dobre wino, że 7/10 osób zapytanych czy rozpoznaje miasteczko na zdjęciu, powiedziałoby TAK. Lubimy wino, zakład?! 😀

Liguria taka piękna

Chociaż wiele osób mylnie lokuje Cinque Terre w Toskanii, znajduje się ona tak naprawdę na riwierze liguryjskiej. W języku włoskim „cinque terre” oznacza po prostu „pięć ziem”, co dosłownie tłumaczymy jako pięć miasteczek, które zwiedzać można przemieszczając się pociągiem. Od 1997 roku Cinque Terre wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak się tam dostać?

Pociągiem! Prosto z La Spezii. Bilet, tak zwany Cinque Terre Card kosztuje 16 euro i upawnia do podróżowania wszystkimi pociągami z rozpiski, którą otrzymacie na dworcu, aż do północy. Możecie dowolnie korzystać z pociągów, wsiadać i wysiadać, w jedną lub drugą stronę.

Cinque Terre

Riomaggiore

Riomaggiore, Cinque Terre

To pierwsze miasteczko na trasie pociągu jadącego z La Spezi. Naszym oczom ukazały się przepiękne klify, a ponieważ byliśmy tutaj podczas majówki, ominęły nas dzikie tłumy turystów. Jeśli macie taką możliwość – tego typu miejsca wybierajcie zdecydowanie poza sezonem.

Riomaggiore, Cinque Terre
Riomaggiore, Cinque Terre

W Riomaggiore zaczęliśmy tradycyjnie.. od pizzy! I musimy szczerze przyznać, że to najlepsza pizza jaką w ogóle jedliśmy we Włoszech. Prowadzi ją Włoch, który samodzielnie ogarnia wszystko. Maleńki lokal, skryty mocno w czeluściach małych domków, w środku dwa stoliki, kilka również na zewnątrz. I ten smak! Gorąco polecamy pizzerię Kepris.

Czy Wy też oceniacie daną pizzerię po tym jak smakuje u nich margherita? 😀

Riomaggiore, Cinque Terre
Riomaggiore, Cinque Terre
Riomaggiore, Cinque Terre

Symbolem tego miasteczka jest tak zwana „ścieżka miłości”. Niestety – uległa zawaleniu. Kiedy jest otwarta, można spacerem przejść nią wzdłuż wybrzeża, przemieszczając się do kolejnego miasteczka.

Manarola

To jest właśnie miejsce, o które moglibyśmy się założyć! Jeden z najpopularniejszych widoków, który króluje na wszystkich pocztówkach, social-mediowych zdjęciach i w przewodnikach. Manarola liczy tylko 398 mieszkańców, którzy zamieszkują… no właśnie, te domki! Cudowna, kolorowa zabudowa zdaje się wręcz przylegać do górzystych, stromych zboczy i wpadać do lazurowego morza. Nie ma tutaj piaszczystej plaży. U podnóża skał znajduje się maleńki port rybacki. Zdarzają się też śmiałkowie, którzy skaczą tutaj do wody, chcąc skorzystać z morskiej kąpieli.

Manarola, Cinque Terre
Restauracja Marina Piccola, Manarola

Corniglia

Miasteczko położone najdalej ze wszystkich pięciu od morza, ale to wcale nie ujmuje mu atrakcyjności. Magiczne tarasy widokowe pozwalają na podziwianie całej panoramy wybrzeża i lazurowego morza. Niemniej, aby dostać się do jego centrum, trzeba pokonać aż 377 schodów! W upale – uwierzcie nam… nie było to nic przyjemnego!

To z czego słynie Corniglia to… plaża nudystów! Podobno przejście do niej jest ukryte, prowadzi tam tajemniczy, nieoświetlony tunel, lub ścieżka w którą trzeba skręcić w odpowiednim momencie. Niestety nie dotarliśmy 😀

Vernazza

Najpiękniejsze miasteczko Cinque Terre – to nasza subiektywna opinia. Kolorowe domki to drugi po Manaroli, najpopularniejszy widok w tym regionie, równie często wykorzystywany jako motyw wszystkich materiałów reklamowych.

Niestety nie zawsze było tutaj tak pięknie. W 2015 roku miasto nawiedziła największa w historii lawina błotna, która swoją siłą zepchnęła do morza samochody, znaki i wszystko to, co znajdowało się na ulicach, zalewając również wszystkie parterowe lokale. TUTAJ możecie zobaczyć ogrom zniszczeń, które spotkało to cudowne miasteczko. Nie sposób sobie wyobrazić, jak ogromna była to tragedia.

Vernazza, Cinque Terre
Vernazza, Cinque Terre
Vernazza, Cinque Terre
Vernazza, Cinque Terre

Monterosso

Ostatnie miasteczko, które według nas przypominało już klasyczny kurort wypoczynkowy. Sporo hoteli, piękna plaża i handlujący na niej pięknymi, haftowanymi kocami obcokrajowcy, palmy, promenada… czego chcieć więcej?

Monterosso, Cinque Terre

Cinque Terre nas zauroczyło, chociaż jesteśmy przekonani, że brak dzikiego tłumu turystów bardzo temu sprzyjał. Cudowne, magiczne miasteczka położone na zboczach skał to widok nie z tej ziemi. Turystycznie – pierwsza klasa, gorzej jednak z mieszkańcami, który swój dom muszą dzielić z gromadą osób, które wcale tego nie szanują. Dosłownie dziś Internet obiegła informacja o tym, że władze Riomaggiore przy zbyt dużej liczbie turystów napływających na stację kolejową, będą wszczynać alarm, czyli taką samą procedurę jak w przypadku zagrożenia. Więcej przeczytacie TUTAJ.

Turysto – zwiedzaj świadomie! Szanuj miejsca, które odwiedzasz, tamtejszą przyrodę, architekturę i jego mieszkańców, bo nie jesteś u siebie – takie przesłanie i apel na koniec 🙂

You Might Also Like

Brak komentarzy

Dodaj komentarz