5 rzeczy, których nie wiesz o Budapeszcie
City Break Podróże po Europie Węgry Wskazówki

5 rzeczy, których nie wiesz o Budapeszcie

Chociaż mogłoby się wydawać, że o Budapeszcie i my i Wy – wiemy już chyba wszystko.. w końcu zwiedziliśmy go wspólnie wzdłuż i wszerz. Są jednak rzeczy nieoczywiste, które… mamy nadzieję, że Was zaskoczą!

1. Żółte taxi

Budapeszt pretenduje trochę do miana Nowego Jorku, bowiem wszystkie taksówki w mieście są żółte! Nawet bolt czy uber, ma zawsze ten sam, intensywnie żółty kolor.

Hello!

2. Zasada 96 m

Żaden budynek w Budapeszcie nie może być wyższy niż najwyższa wieża Parlamentu – 96 m. To niepisana zasada, ale oficjalnie przyjęta i mieszkańcy oraz władze miasta bezwzględnie się do niej stosują.

Przekrój Parlamentu w Budapeszcie

3. Taniej niż w Polsce

Możecie przecierać oczy ze zdumienia, ale na Węgrzech jest taniej niż w Polsce. Przykłady? Bardzo prosze!

  • Najlepsze wino, które piliśmy – 300 HUF, ok. 6 zł
  • Bułka w sklepie – 15 HUF, ok. 20 gr
  • Obiad w knajpie – 2000 HUF – ok. 25 zł
  • Cały dzień na termach – 6100 HUF, ok. 75 zł
  • Bilet na transport miejski 72h – 4150 HUF, ok. 55 zł
Kwota za zakupy na kolację, plus alkohol i słodkości – ok. 16 zł

4. Toast bez stukania się szklankami

Na Węgrzech powszechnie uznaje się za złe zachowanie, kiedy podczas toastu ktoś chce stuknąć się szklanką o szklankę, zwłaszcza piwem. Mówi się, że to zwyczaj z czasów upadającej rewolucji Habsburgów, kiedy to Austriacy stukali się kuflami po każdej wykonanej na Węgrzech egzekucji.

5. Nawet 17 ulic o tej samej nazwie…

To nie żart! W Budapeszcie można spotkać wiele ulic o tych samych nazwach. Wszystko to ma uzasadnienie historyczne, ponieważ miasto powstało z połączenia wcześniej istniejących już wsi, gdzie ulice miały te same nazwy. Nie zmieniono ich już, a często determinantą tego, jakiego adresu dokładnie szukamy jest podanie, numeru dzielnicy. Ulica Szechenyiego występuje np. aż 17 razy!

You Might Also Like

Brak komentarzy

Dodaj komentarz