5 rzeczy, które musicie przywieźć z Chorwacji!
Chorwacja Podróże po Europie

5 rzeczy, które musicie przywieźć z Chorwacji!

Nasz pierwszy chorwacki raz był w sierpniu tego roku. Jak już pewnie czytaliście, odwiedziliśmy na własną rękę Rabac w Istrii. Maleńkie, malownicze miasto, położone na samym wybrzeżu zatoki, roztaczające się z gór niemal po całej okolicy – maleńkie, kolorowe domki i woda jak z pocztówki skradły nasze serca.

Należymy do tych osób, które z każdego miejsca na ziemi przywożą ze sobą pamiątki. Niektóre z nich są dość sztampowe, jak magnesy na lodówkę, ale uwielbiamy, kiedy odwiedzają nas znajomi i możemy opowiadać im, kiedy je kupiliśmy i co się wtedy działo! Nasza lodówka w ciągu roku zapełnia się o kilka nowych, odlewanych widoczków.

Co warto przywieźć z Istrii?

1. Trufle

Źródło: http://croatia.hr/

Na zdjęciu powyżej widzicie truflę.. czyli grzybka. Chociaż ani wygląd, ani zapach tego specjału absolutnie nie zachwyca, ludzie na całym świecie są w stanie zapłacić za nie prawdziwe krocie! Jaki jest ich sekret?

W Istrii wydobywa się z ziemi aż dziewięć gatunków. Kiedyś wykorzystywane były do tego specjalnie tresowane świnie, które jednak były bardzo łakome. Obecnie szkoli się do tego psiaki, rasy lagotto romagnolo.

Najcenniejszym gatunkiem jest trufla biała, której cena za jeden kilogram może wynosić nawet kilka tysięcy euro.

W Chorwacji, trufle spotkacie na każdym rogu. Można spotkać je zarówno w czystej postaci, w oliwie truflowej, kiełbasie czy tradycyjnej, czarnej paście.

My mieliśmy okazję spróbować makaronu w sosie truflowym, który był obłędny!

2. Lawenda

Chociaż w okresie lipca i sierpnia nie znajdziecie już usłanych fioletowymi kwiatami pól, to lawenda będzie skrzętnie schowana we flakonikach z zapachami, bawełnianych woreczkach służących jako odświeżacze do szaf, mydełkach, oliwach, a także… w jedzeniu! Polecamy gorąco spróbować lawendowych lodów!

3. Wino

Ola jest absolutnym koneserem wina i w każdym kraju, który odwiedza, koniecznie delektuje się ichniejszymi odmianami. Wino chorwackie zdecydowanie warto spróbować i przywieźć ze sobą do Polski. Jest cierpkie, orzeźwiające i w świetnej cenie! Doskonale smakuje schłodzone, z pokrojonym w kostki, świeżym arbuzem!

4. Oliwa

W Chorwacji bardzo wiele prywatnych osób prowadzi swoje gaje oliwne i produkuje oliwy. Maleńkie zakłady możecie spotkać niemal w każdej uliczce. Popularne są te z dodatkami świeżych ziół i oczywiście truflowe. Kupiona w przepięknych butelkach, różnych kształtów i rozmiarów, będzie idealnym pomysłem na prezent z wakacji dla bliskiej osoby.

5. Kiwi

Ten akapit należy do Matiego. Przy naszym domu było pełno pnących się krzewów, na których rosły jeszcze niedojrzałe kiwi. Okres, w którym można je ze spokojem zjeść przypada mniej więcej na wrzesień/październik. Zabraliśmy 3 ze sobą – pięknie dojrzały i ze smakiem zjedliśmy je na śniadanie!

You Might Also Like

Brak komentarzy

Dodaj komentarz